Leki na chrapanie – czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Leki na chrapanie - czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Aby zdiagnozować chrapanie, lekarz powinien umieć ocenić wywiad z pacjentem oraz informacje od jego partnera łóżkowego. Wywiad może być uporządkowany tematycznie. Kwestionariusze są uzupełnieniem wywiadu i powinny być walidowane, z wykorzystaniem Pittsburgh Sleep Quality Index i Epworth Sleepiness Scale. Stosowanie kwestionariuszy jest jednak mało przydatne w diagnostyce różnicowej.

Objawy chrapania

Jeśli doświadczasz głośnych dźwięków chrapania, prawdopodobnie cierpisz na obturacyjny bezdech senny. Jednak chrapanie nie jest jedynym objawem obturacyjnego bezdechu sennego. Ludzie, którzy chrapią, doświadczają również słabej uwagi w ciągu dnia. Te objawy, jak również ból gardła następnego dnia, są często wynikiem niewystarczającej ilości snu.

Osoby, które cierpią z powodu chrapania, często budzą się w nocy. Objaw ten może być oznaką poważniejszego schorzenia, jakim jest obturacyjny bezdech senny. Zaburzenie to, znane również jako bezdech senny, charakteryzuje się przerwami w oddychaniu trwającymi kilka sekund lub dłużej. Osoba cierpiąca na bezdech senny doświadcza zazwyczaj do pięciu przerw w oddychaniu na godzinę.

Opcje leczenia chrapania

Aby określić najlepszą opcję leczenia chrapania, należy najpierw wykluczyć możliwość obturacyjnego bezdechu sennego. Chociaż chrapanie jest znakiem rozpoznawczym tego zaburzenia, nie zawsze oznacza, że masz bezdech senny. Jeśli podejrzewasz u siebie bezdech senny, lekarz może zalecić przeprowadzenie nocnego badania snu w laboratorium snu lub w domu. Aby wykluczyć tę chorobę podstawową, lekarz określi, czy Twój problem z chrapaniem jest tylko pierwotny.

Podczas gdy zmiana stylu życia może pomóc w zmniejszeniu chrapania, inwazyjne zabiegi medyczne mogą być wymagane do złagodzenia problemu. Zabiegi chirurgiczne mogą być konieczne, jeśli inne niechirurgiczne opcje nie odniosły skutku. Chirurg laryngolog usunie tkankę blokującą drogi oddechowe. Jednak metody chirurgiczne mogą być inwazyjne i mogą powodować znaczny ból pooperacyjny. Chociaż wiele osób uważa, że chrapanie można leczyć za pomocą aparatu CPAP, inne podejścia mogą przynieść lepsze rezultaty. Jednym z takich zabiegów jest noszenie urządzenia doustnego, które koaksuje dolną szczękę do przodu i stabilizuje język, co może również pomóc w występowaniu chrapania. Urządzenia te są podobne do ustników sportowych lub ortodontycznych i wymagają noszenia w nocy.

Możliwości leczenia obturacyjnego bezdechu sennego

Zabiegi chirurgiczne są często ostatnią deską ratunku w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego. Często wymagają trzymiesięcznej próby innych metod leczenia, zanim zostanie rozważona operacja. Procedury chirurgiczne obejmują usunięcie tkanki z tyłu ust i górnej części gardła. Podczas operacji, lekarz może usunąć migdałki lub migdałki. Chociaż leczenie chirurgiczne może pomóc w obturacyjnym bezdechu sennym, nie jest uważane za niezawodne.

Polisomnografia to kolejna metoda diagnozowania obturacyjnego bezdechu sennego. Podczas tej procedury pacjent jest podłączany do sprzętu, który monitoruje aktywność serca, płuc i mózgu podczas snu. Urządzenie rejestruje również ruchy rąk i nóg oraz poziom tlenu we krwi. Polisomnografia może być wykonywana jako badanie w ciągu jednej nocy w celu wykrycia obturacyjnego bezdechu sennego. Inną opcją leczenia jest ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *