Czy operacja na chrapanie jest niebezpieczna?

Chrapanie po operacji nosa - jak je powstrzymać

W zależności od ciężkości twojego chrapania, chirurg może wykonać zabiegi chirurgiczne, aby rozwiązać twój problem. Zabiegi te mogą obejmować zarówno proste zabiegi o częstotliwości radiowej, jak i chirurgiczne usunięcie języczka, czyli kawałka ciała znajdującego się w tylnej części gardła. Niektórzy pacjenci odczuwają minimalny dyskomfort i mogą wznowić normalne czynności bezpośrednio po zabiegu. Po zabiegu nie będą widoczne żadne zmiany w głosie pacjenta.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale beautyeducenter.pl

Somnoplastyka

Chociaż somnoplastyka jest popularnym sposobem leczenia chrapania, istnieje niewiele dowodów naukowych na to, że zabieg ten jest lekarstwem na to zaburzenie. Pacjenci mogą doświadczyć pewnego poziomu powikłań, w tym rozciągania tkanek w gardle lub języczka. W większości przypadków nie udaje się wyeliminować chrapania lub zmniejszyć jego nasilenia. Jest również mało prawdopodobne, aby wyleczyła bezdech senny lub inne patologiczne zaburzenia snu.

Podstawowe przyczyny bezdechu sennego i chrapania mogą być leczone metodami niechirurgicznymi. W celu określenia najskuteczniejszego postępowania chirurgicznego w danym schorzeniu należy wykonać badanie snu. Jeśli wyniki są negatywne, istnieje kilka metod leczenia niechirurgicznego. Ponadto, niektórzy pacjenci mogą wymagać chirurgicznego leczenia bezdechu sennego. Chociaż rozwiązania chirurgiczne mogą być ostatecznością, są one ogólnie bezpieczne i skuteczne dla wielu pacjentów.

Leczenie częstotliwością radiową

Istnieją zagrożenia związane z leczeniem chrapania za pomocą częstotliwości radiowej. Zabieg może spowodować trwałą zmianę brzmienia głosu lub wywołać nieprzyjemne uczucie w gardle. Jest również niebezpieczny i niesie ze sobą wysokie ryzyko powikłań, zwłaszcza jeśli w przeszłości występowało u Ciebie chrapanie lub bezdech senny. Wstępna ocena za pomocą EMG pomoże Ci zrozumieć, czy ten zabieg jest dla Ciebie odpowiedni.

Niektórzy ludzie doświadczają chrapania również z powodu problemów z zatokami. Zatkanie i obrzęk nosa to jedne z przyczyn chrapania. Do niechirurgicznych metod leczenia chrapania należą paski do nosa i aparaty ustne utrzymujące szczękę w prawidłowej pozycji umożliwiającej przepływ powietrza. Zabieg radiofrekwencji na chrapanie może być konieczny, jeśli małżowiny nosowe uległy powiększeniu i powodują chrapanie. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Terapia implantami podniebiennymi

Terapia implantami podniebiennymi w przypadku chrapania jest zabiegiem kontrowersyjnym, dającym mieszane rezultaty. U niektórych pacjentów występują powikłania, takie jak nawrót głośnego chrapania, ale większości nie grozi żadne niebezpieczeństwo. W rzeczywistości, Procedura Pillar, produkowany przez Medtronic, Inc, usztywnia podniebienie miękkie, pozwalając pacjentowi normalnie oddychać. Procedura Pillar nie jest jednak zalecana dla osób, które mają znaczną masę ciała i cierpią na ciężką postać bezdechu sennego.

Pacjenci mogą poddać się różnym metodom leczenia chrapania, w tym zabiegowi filarowemu, który polega na wstrzyknięciu włókna poliestrowego do podniebienia miękkiego w celu jego usztywnienia. Zabieg ten jest mniej bolesny niż implanty podniebienne, ale do uzyskania pożądanych rezultatów może być konieczne przeprowadzenie kilku sesji. Częstą przyczyną chrapania u dzieci i dorosłych są powiększone migdałki i migdałki. Chociaż leczenie to może wyeliminować chrapanie, może mieć również poważne powikłania, w tym przekrwienie nosa i krwawienie.

Urządzenie CPAP

Urządzenie CPAP dla chrapiących jest powszechnym sposobem leczenia bezdechu sennego. Działa poprzez tworzenie dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych podczas snu, dzięki czemu chrapiący nie blokuje go. Jednak niektórzy ludzie uważają, że urządzenie CPAP jest niewygodne. Dlatego należy wiedzieć, że urządzenie CPAP nie jest lekarstwem na bezdech senny.

Pomimo faktu, że aparat CPAP może powstrzymać chrapanie, osoba z chrapaniem powinna skonsultować się z lekarzem przed jego użyciem. Osoba śpiąca na boku może mieć trudności z dostosowaniem się do aparatu CPAP, a maska może stać się źródłem dyskomfortu. Dodatkowo, osoba śpiąca na boku może cierpieć na bezsenność z powodu używania aparatu CPAP do chrapania.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *