Chrapanie i bezdech – diagnostyka i leczenie krok po kroku

Chrapanie i bezdech - diagnostyka i leczenie krok po kroku

Istnieje kilka opcji leczenia chrapania, w tym zmiany stylu życia (utrata wagi, ograniczenie spożycia alkoholu, zmiana pozycji podczas snu), urządzenia doustne, paski do nosa i operacja. Wiele osób znajduje ulgę w terapii CPAP, czyli urządzeniu, które utrzymuje stałe ciśnienie na drogach oddechowych i zapobiega ich zapadaniu się. W niektórych przypadkach, terapia CPAP jest jedyną opcją.

Terapia CPAP

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć chrapanie lub bezdech, możesz spróbować terapii CPAP – ten element tekstu jest efektem pracy twórczej ekipy portalu muzeum.czest.pl. Chociaż nie jest ona skuteczna we wszystkich przypadkach, CPAP może zmniejszyć częstotliwość zatrzymywania oddechu. Leczenie to jest zalecane przez wielu lekarzy i może pomóc w zmniejszeniu chrapania, jak również. Chrapanie jest częstym objawem bezdechu sennego u mężczyzn. Jednak u kobiet chrapanie jest objawem innego problemu.

Jeśli podejrzewasz, że masz chrapanie lub bezdech, powinieneś odwiedzić swojego lekarza. Dostępne są różne metody leczenia, w tym urządzenia dostępne bez recepty oraz opcje chirurgiczne. Aby uzyskać najskuteczniejsze rezultaty, lekarz powinien zbadać Twój problem z chrapaniem. Urządzenie CPAP zapewnia stałe dodatnie ciśnienie powietrza w drogach oddechowych, zapobiegając zapadaniu się miękkich tkanek w gardle i blokowaniu dróg oddechowych. Urządzenie może być dostosowane do specyficznych potrzeb pacjenta.

Endoskopia snu wywołana lekami

Skuteczne leczenie chrapania i wzorca bezdechu opiera się na dokładnej diagnozie podstawowej przyczyny tego stanu. Endoskopia snu indukowana lekami (DISE) jest doskonałym sposobem na uzyskanie takiej diagnozy. Procedura wymaga sedacji podawanej przez anestezjologa. Następnie lekarz przepuszcza giętki teleskop przez jedną stronę nosa. Będzie on obserwował gardło w poszukiwaniu specyficznych miejsc niedrożności.

Wyniki chirurgiczne u pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym różnią się znacznie w zależności od miejsca operacyjnego i zastosowanej techniki. Większość autorów zgadza się jednak, że właściwy dobór pacjentów ma kluczowe znaczenie dla poprawy wyników leczenia. Opracowana w 1991 roku farmakologiczna endoskopia snu (DISE) jest procedurą ambulatoryjną, która naśladuje sen, dzięki czemu górne drogi oddechowe można uwidocznić za pomocą giętkiego endoskopu. Procedura ta wykorzystuje praktyczne metody anestezjologiczne i może być wykonywana w warunkach biurowych lub szpitalnych.

Wykorzystanie urządzenia rejestrującego do wykrywania chrapania

Chociaż wiele badań próbowało określić ilościowo różnicę między chrapaniem a apsydą, żadne nie osiągnęło takiego samego poziomu dokładności. Problem polega na tym, że rejestrowane dźwięki nie są równomiernie rozłożone w widmie, a częstotliwości poszczególnych zdarzeń dźwiękowych różnią się u poszczególnych osób. Celem tego badania było udoskonalenie istniejących metod poprzez zastosowanie urządzenia rejestrującego do przechwytywania dźwięków chrapania i bezdechu.

Użycie urządzenia rejestrującego do wykrywania bezdechów i chrapania jest dobrym sposobem na określenie, czy dana osoba ma to schorzenie. Chociaż głośność chrapania danej osoby może pomóc w określeniu, czy cierpi ona na bezdech senny, ważne jest również zwrócenie uwagi na wszelkie objawy, które mogą wskazywać na bezdech senny. Oprócz uczucia zmęczenia w ciągu dnia, osoba cierpiąca na bezdech senny może doświadczyć innych objawów, takich jak depresja i nastrój. Może on również prowadzić do takich schorzeń jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca i cukrzyca.

Stosowanie domowego testu na bezdech senny

Jeśli jesteś ciekawy, czy doświadczasz chrapania lub bezdechu, możesz użyć domowego testu na sen, aby określić, czy cierpisz na to schorzenie. Przed wykonaniem domowego testu snu należy jednak zawsze skonsultować się z lekarzem. Jeśli cierpisz na jakiekolwiek schorzenia, takie jak wysokie ciśnienie krwi lub choroby serca, nie powinieneś próbować stosować domowego testu snu w tym zakresie.

Chociaż przenośne urządzenia monitorujące są bardzo wygodne, nie mogą wykryć wszystkich przypadków bezdechu sennego. Jeśli masz niektóre z tych objawów, lekarz może nadal zalecać wykonanie polisomnografii. Ponadto u niektórych osób wiele zaburzeń snu powoduje drażliwość i niepokój w ciągu dnia. Lekarz może lepiej zdiagnozować podstawowy stan i określić, która opcja leczenia będzie najlepsza w danej sytuacji.

Chirurgia w przypadku bezdechu sennego

Przed poddaniem się jakiemukolwiek zabiegowi chirurgicznemu w przypadku bezdechu sennego, pacjent musi przejść ocenę przedoperacyjną. Zespół medyczny użyje specjalnego zakresu, aby poszukać blokad w gardle lub nosie pacjenta. Przed poddaniem się jakiemukolwiek zabiegowi lekarz wykona nosofaryngoskopię, prostą i szybką procedurę pozwalającą sprawdzić, czy nie ma jakiejś blokady, która uniemożliwia pacjentowi oddychanie przez usta.

Jedną z opcji chirurgicznych w przypadku bezdechu sennego jest tzw. uvuloplastyka, która polega na usunięciu nadmiaru tkanki z tylnej części jamy ustnej i zmianie położenia podniebienia miękkiego. Jest to najmniej inwazyjna z trzech opcji leczenia bezdechu sennego, ale wiąże się z mniejszym ryzykiem niż operacja UPPP. Jednak operacja ta może nie być skuteczna u niektórych pacjentów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *