Chrapanie – skąd się bierze i jak je wyeliminować?

Chrapanie - skąd się bierze i jak je wyeliminować?

Oprócz bycia irytującym, chrapanie może być oznaką większego problemu. Z czasem, chroniczne chrapanie może prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak problemy z oddychaniem czy nawet problemy z sercem. Podczas gdy zdrowy styl życia może pomóc zmniejszyć chrapanie, pewne procedury medyczne mogą być niezwykle skuteczne w uwolnieniu pacjenta od tego problemu. Zabiegi medyczne na chrapanie obejmują operacje i urządzenia CPAP.

Symptomy

Jeśli doświadczyłeś chrapania, nie jesteś sam. Chrapanie jest niezwykle powszechnym problemem, a wiele osób cierpi z tego powodu w tym czy innym czasie. Chociaż łagodne chrapanie jest uleczalne, jeśli doświadczasz poważnego chrapania, powinieneś zgłosić się do lekarza. Istnieje wiele dostępnych opcji leczenia, od zmiany stylu życia, takiej jak utrata wagi i spożycie alkoholu, po zabiegi chirurgiczne i urządzenia doustne.

Lekarz może przeprowadzić badanie przesiewowe w celu ustalenia, czy chrapanie jest spowodowane poważniejszym schorzeniem, takim jak bezdech senny. Jeśli chrapanie jest poważne i towarzyszą mu inne objawy, lekarz może zalecić badanie snu, aby poznać jego pierwotną przyczynę. Jeśli stan ten pozostał nieleczony, dana osoba może stanąć w obliczu poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Przyczyny

Wiele osób cierpi z powodu chrapania. Miliony dorosłych mają zwyczaj chrapania. Chrapanie jest spowodowane zwężeniem dróg oddechowych w górnej części gardła, co powoduje turbulentny przepływ powietrza, co z kolei powoduje drgania tkanek otaczających drogi oddechowe. Na szczęście istnieje kilka sposobów zapobiegania chrapaniu. Poniżej wymieniono kilka najczęściej stosowanych.

Po pierwsze, upewnij się, że nie jesteś uczulony na substancje, które wywołują chrapanie. Podczas gdy stan ten nie jest szkodliwy dla chrapiącego, jest bardzo irytujący dla innych. Na szczęście chrapaniu można zapobiegać i istnieje wiele sposobów na zmniejszenie głośności chrapania. Roztocza kurzu, na przykład, mogą powodować reakcję alergiczną u niektórych osób. Innym sposobem na zmniejszenie narażenia na roztocza kurzu jest regularna wymiana poduszek. Upewnij się, że wietrzesz je co kilka tygodni.

Leczenie

Leczenie chrapania może polegać na różnych zabiegach chirurgicznych. Dla niektórych osób, które silnie chrapią, dobrym rozwiązaniem może być aparat do rozszerzania żuchwy (MAD). Urządzenie to działa poprzez przesunięcie szczęki do przodu, jak również języka i podniebienia miękkiego, zmniejszając w ten sposób przeszkodę, która powoduje chrapanie. Jest ono wykonywane jako zabieg ambulatoryjny i wymaga jedynie znieczulenia miejscowego.

Objawy chrapania mogą występować w życiu codziennym. W niektórych przypadkach chrapiący mogą odczuwać zmęczenie lub często zasypiać podczas spotkań, programów telewizyjnych lub filmów. Niektóre osoby mogą również doświadczać przedłużających się przerw w oddychaniu. Lekarz powinien przeprowadzić badanie snu, aby zidentyfikować źródło problemu i opracować plan leczenia. W przeciwnym razie rozpoznanie bezdechu sennego przez lekarza może być wyzwaniem.

CPAP

Stosowanie CPAP w celu wyeliminowania chrapania jest dobrym pomysłem, jeśli dręczy Cię chroniczny problem chrapania. Jest to sprawdzona metoda, aby zatrzymać chrapanie, a wiele osób przysięga na jego skuteczność. Ale są pewne środki ostrożności, które należy podjąć podczas korzystania z CPAP. Oto niektóre z nich:

Powinieneś być świadomy, że chrapanie jest ogólnie spowodowane rozluźnieniem tkanek miękkich w Twoich górnych drogach oddechowych. Gdy tkanki miękkie się rozluźniają, powodują drgania języczka i podniebienia miękkiego. Urządzenia dostępne bez recepty mogą nie być dla Ciebie skuteczne i powinieneś skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dalszych szczegółów. Jeśli CPAP nie działa, rozwiązanie chirurgiczne może być konieczne. W niektórych przypadkach zabieg chirurgiczny może być jedyną opcją leczenia obturacyjnego bezdechu sennego.

Aparat na usta

Dopasowany do indywidualnych potrzeb aparat na usta może pomóc w spokojnym śnie, eliminując chrapanie. Chrapanie to stan znany jako obturacyjny bezdech senny. Może ono mieć szeroki zakres skutków dla zdrowia danej osoby, w tym choroby serca, cukrzycę i inne problemy. Aby upewnić się, że wybierasz odpowiednie urządzenie dla swojej sytuacji, dowiedz się więcej o różnych typach.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wykonany na zamówienie aparat na zęby może również zmniejszyć objawy bezdechu sennego. Aparaty te są indywidualnie dopasowywane wewnątrz jamy ustnej i przypominają sportowy ochraniacz na zęby noszony podczas snu. Głównym celem tych urządzeń jest zapobieganie zapadaniu się języka podczas snu i redukcja wibracji. Aparaty te mogą być używane samodzielnie lub w połączeniu z innymi urządzeniami, takimi jak aparat CPAP.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *