Chrapanie po złamaniu kości nosowej – jak sobie radzić?

Chrapanie po złamaniu kości nosowej - jak sobie radzić?

W tym artykule dowiesz się, co zrobić, aby poradzić sobie z chrapaniem po złamaniu nosa, w tym z użyciem urządzenia do oddychania podczas snu. Dowiesz się również, jak stosować CPAP (ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych), aby pomóc Ci oddychać podczas snu. Być może zastanawiasz się również, co możesz zrobić, aby Twój partner nie słyszał Twojego chrapania.

Próba manipulacji przy nosie

Idealnym momentem na zbadanie kości nosa po złamaniu nosa jest czas, kiedy obrzęk jest minimalny, a kość jest ruchoma. Pacjent powinien zostać oceniony przez lekarza laryngologa tak szybko, jak to możliwe, zwykle nie później niż w ciągu pięciu dni. Celem jest wykonanie manipulacji w znieczuleniu zanim kości w pełni się utrwalą, lub do czasu osiągnięcia 12 lub 14 dni. Bezbolesność jest często wskaźnikiem, że złamanie się zagoiło. W wyniku tego trudniej jest skorygować deformację kosmetyczną.

Manipulacja kości nosa może być pomocnym sposobem na ułożenie nosa i przywrócenie funkcji dróg oddechowych. Zabieg ten powinien być wykonany w ciągu siedmiu do 14 dni po urazie. Podczas manipulacji należy sprawdzić, czy kości nosa nie są nieprawidłowo umiejscowione i czy nie występują alergie na leki. Procedura może być mniej inwazyjna niż złamanie nosa i może być wykonana zarówno przez lekarzy, jak i laików. Należy jednak pamiętać, że nadal istnieje możliwość utrzymania się złamania nosa po złamaniu, co może prowadzić do powikłań.

Jedną z metod zamkniętej redukcji jest ręczne nastawienie. Jednak proste instrumenty mogą poprawić wyniki. Kleszcze Walshama są przeznaczone do redukcji kości nosa w przypadkach przemieszczonej przegrody. Kleszcze Ascha są używane do redukcji kości nosa, które są uderzone. Obie kleszcze są podatne na powodowanie urazów zmiażdżenia błony śluzowej lub krwiaków. Dlatego przy stosowaniu obu tych technik lekarze powinni kierować się dobrym osądem klinicznym.

Kompleksowe badanie przedmiotowe i wywiad pomogą lekarzowi w postawieniu dokładnego rozpoznania złamania kości nosa. Lekarz badający musi ocenić siłę, kierunek i zakres urazu. Jeśli złamanie jest złożone, wymagana jest otwarta redukcja (złamanie przez przełamanie kości). Pacjent powinien być monitorowany przez 6 do 12 miesięcy po urazie. W przypadku niewielkiego krwawienia można zastosować 4% kokainę lub 0,25% Neo-Synephrine w sprayu.

Stosowanie urządzenia do oddychania podczas snu

Być może rozważają Państwo zastosowanie urządzenia do oddychania podczas snu, aby poradzić sobie z tym stanem. Aparat CPAP działa poprzez pompowanie powietrza do nosa przez maskę nosową, aby pomóc utrzymać drożność dróg oddechowych podczas snu. Urządzenie jest podłączone do małego kompresora powietrza, który dostarcza powietrze do nosa przez rurkę. Wywiera ono nacisk na tkanki, aby otworzyć i zamknąć drogi oddechowe.

Można również rozważyć zastosowanie urządzenia zapobiegającego chrapaniu. Urządzenia te są podobne do sportowych ochraniaczy na zęby i mocuje się je na zewnętrznej stronie nosa. Środki udrożniające nos i leki na alergię mogą pomóc w łatwiejszym oddychaniu podczas snu. Jeśli masz poważne problemy z alergią, powinieneś zminimalizować ilość roztoczy w swojej sypialni i stosować leki antyhistaminowe. Nawilżacz powietrza może pomóc w utrzymaniu drożności zatok podczas snu.

Jeśli masz niepewne drogi oddechowe, możesz rozważyć użycie urządzenia do oddychania podczas snu, aby zapobiec epizodom oddychania w nocy. Może to być również korzystne dla niemowląt z niedorozwiniętymi płucami. Nosowy aparat CPAP jest niechirurgicznym rozwiązaniem tego przewlekłego stanu. Jego działanie polega na ciągłym pompowaniu powietrza do dróg oddechowych podczas snu, co pomaga głębiej oddychać.

CPAP

CPAP dla chrapiących złamania nosa jest najbardziej skutecznym leczeniem chrapania u większości pacjentów, ale niewielka liczba może skorzystać z chirurgii w celu poprawy oporu nosa. Chirurgia nosa może być skuteczną opcją dla prostych chrapiących i tych z historią bezdechów. Leczenie chirurgiczne jest również skuteczne w poprawie zgodności i przylegania do CPAP.

W większości przypadków pacjenci są w stanie wrócić do pracy następnego dnia. Mogą spodziewać się pewnego bólu, ale jest on zazwyczaj do opanowania dzięki lekom dostępnym bez recepty i pastylkom na gardło. Chrapanie powinno się zmniejszyć lub zniknąć w miarę gojenia się podniebienia miękkiego i tworzenia się tkanki bliznowatej. Niektórzy pacjenci mogą mieć trudności z przełykaniem przez kilka dni, ale większość tych problemów jest tymczasowa i powinna zniknąć sama po kilku dniach.

Najczęstszą formą leczenia bezdechu sennego jest ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP), które jest złotym standardem. Niestety, wielu pacjentów ma problemy z tolerowaniem CPAP. Urządzenie polega na noszeniu podczas snu maski, która wtłacza powietrze do gardła pacjenta. Zwiększone ciśnienie w drogach oddechowych utrzymuje gardło otwarte podczas snu pacjenta. Jeśli podejrzewasz, że masz złamanie nosa, możesz być kandydatem do operacji.

Inne operacje na chrapanie mogą obejmować tonsillektomię i uvulopalatopharyngoplastykę. Zabiegi te powodują zmianę położenia tkanek miękkich i przesunięcie dolnej szczęki do przodu. Pozostała tkanka podniebienia miękkiego jest następnie uzdrawiana i usztywnia się, minimalizując drgania tkanek. Procedury chirurgiczne mogą również poprawić chrapanie i pomóc ludziom schudnąć. Ta operacja jest opcją dla tych, którzy mają znaczne problemy z chrapaniem.

Czujne czekanie

Pierwszym krokiem w leczeniu chrapania po złamaniu nosa jest ustalenie, czy masz złamanie. Jeśli złamanie jest niewielkie, może nie stanowić problemu chirurgicznego. W przeciwnym razie, może być lepiej zastosować podejście typu „poczekamy i zobaczymy”. Jeśli chrapiesz tylko w nocy i nie budzisz swojego partnera, czujne czekanie może być dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak chrapanie zakłóca Twój sen w ciągu dnia, czujne czekanie nie jest właściwym rozwiązaniem. Alternatywą może być diagnoza chrapania i bezdechu sennego.

Implanty podniebienne

Pomimo oczywistego dyskomfortu związanego z chrapaniem, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować to zaburzenie. Możesz używać aparatu CPAP, który wdmuchuje powietrze pod ciśnieniem do maski zakładanej na nos. Inną opcją jest spanie na aparacie ustnym. Urządzenie to przesuwa dolną szczękę do przodu i jest dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. W przypadku nadwagi konieczna może być znaczna redukcja masy ciała.

Oprócz leczenia problemu podstawowego, w przypadku zmiany struktury nosa może być konieczny zabieg chirurgiczny. Złamanie nosa może uniemożliwić przepływ powietrza i może prowadzić do bezdechu sennego. Zabieg chirurgiczny zwany septoplastyka może pomóc skorygować ten problem i zmniejszyć chrapanie. W większości przypadków, procedura ta zajmie około 30 minut. Jeśli przeszedłeś już operację, a Twój nos jest nadal spuchnięty, można zastosować dolne pozycjonery szczękowe, aby otworzyć drogi oddechowe. Można również wykonać zabiegi chirurgiczne w celu zwiększenia rozmiaru dróg oddechowych.

Chociaż chrapanie jest częstym objawem, może być również oznaką bezdechu sennego lub OSA. Jeśli chrapanie jest spowodowane przez przeszkodę, lekarz może zalecić operację nosa, aby poprawić oddychanie i złagodzić objawy. Podczas tego zabiegu, będziesz musiał być pewien, że doświadczasz zmniejszenia chrapania i utrudnienia przepływu powietrza w nosie.

Leczenie chirurgiczne stosowane w celu korekcji złamań nosa jest najskuteczniejsze w przywracaniu drożności dróg oddechowych nosa i zmniejszaniu obturacji. W zależności od charakteru Twojego złamania, możesz mieć ten zabieg wykonany w szpitalu, gdzie uzyskasz dobre wyniki kosmetyczne i wkrótce będziesz w drodze. Po operacji możesz wrócić do normalnych zajęć, a problemy z chrapaniem zostaną rozwiązane.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *