Jak leczyć chrapanie – lista zabiegów

Jak leczyć chrapanie - lista zabiegów

Istnieje kilka metod leczenia chrapania. Należą do nich maszyny CPAP, Tonsillectomy, rozszerzenia nosa i utrata wagi. Jeśli nie jesteś pewien co do właściwego leczenia, spróbuj zbadać kilka z tych metod. Metody te mogą nie działać dla Twojej konkretnej sytuacji – te dane są wynikiem wysiłku specjalistów strony rabatula.pl. Przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać więcej informacji. Dowiesz się, dlaczego niektóre metody leczenia nie działają tak dobrze jak inne.

CPAP

Istnieją inne opcje leczenia chrapania, które nie wymagają użycia maszyny CPAP. Utrata wagi, spanie na boku i aparaty dentystyczne mogą pomóc w redukcji chrapania. Inne opcje chirurgiczne obejmują ablację podniebienia prądem o częstotliwości radiowej, która usztywnia podniebienie miękkie i zwiększa drożność dróg oddechowych. Chociaż te opcje chirurgiczne nie są objęte ubezpieczeniem, wiele oddziałów chirurgii głowy i szyi będzie je wkrótce oferować na zasadzie fee-for-service.

Istnieje kilka urządzeń dostępnych bez recepty, które pomagają ludziom utrzymać szeroko otwarte drogi oddechowe podczas snu. Są one zaprojektowane tak, aby wyeliminować drgania języczka i podniebienia miękkiego, które często są strukturalnymi przyczynami chrapania. W skrajnych przypadkach, opcje chirurgiczne są dostępne. Procedury te są minimalnie inwazyjne i mogą być dostosowane do wzorców oddechowych pacjenta. Na szczęście, większość osób z chrapaniem znajdzie ulgę w stosowaniu urządzeń CPAP.

Chrapanie to problem, który dotyka wielu ludzi, szczególnie tych z nadwagą. Jednak nie zawsze jest ono związane z bezdechem sennym. Niektóre osoby, które chrapią, nie cierpią na bezdech senny, dlatego diagnozę można postawić, obserwując mniej oczywiste objawy. Chrapanie może być objawem poważniejszego schorzenia, zwanego obturacyjnym bezdechem sennym, który powoduje przerwy w oddychaniu podczas snu.

Główną wadą CPAP jako leczenia bezdechu jest to, że nie pomaga on osobom bez bezdechu sennego. CPAP jest zaprojektowany tak, aby utrzymać otwarte drogi oddechowe, ale zwykłe chrapanie nie wymaga użycia maszyny CPAP. Tak więc, jeśli chcesz zatrzymać chrapanie, powinieneś najpierw zobaczyć laryngologa. Lekarz oceni Pana/Pani nawyki związane ze snem i przepisze odpowiednie ustawienia aparatu CPAP.

Tonsillektomia

Wiele osób uważa, że tonsillektomia w przypadku chrapania jest prostym rozwiązaniem ich problemu z chrapaniem. Jednak zabieg ten nie jest gwarantowanym lekarstwem. W rzeczywistości migdałki mogą być przyczyną chrapania. Migdałek może zatrzymać chrapanie tylko u niektórych osób i jest zalecany tylko w ostateczności.

Chociaż tonsillektomia jest często zalecana dla pacjentów z bezdechem sennym, pediatra może zalecić testy alergiczne i inne leczenie przed zaleceniem operacji. U dzieci, u których występują już pewne objawy, wystarczające może być nawadnianie solą fizjologiczną nosa i sterydy donosowe. W bardziej umiarkowanych przypadkach, opinia specjalisty może być konieczne. Chociaż zabieg jest bezpieczną i skuteczną opcją dla większości dzieci, przed przystąpieniem do niego należy dokładnie rozważyć ryzyko związane z tą operacją.

Zabieg tonsillektomii jest zabiegiem ambulatoryjnym, wykonywanym w znieczuleniu ogólnym. Większość pacjentów wraca do zdrowia w ciągu jednego tygodnia. Istnieje możliwość wystąpienia łagodnego krwawienia, ale jest ono rzadkie. Istnieje kilka przyczyn chrapania. Niektóre z tych przyczyn mogą być tymczasowe. Niektórzy ludzie mogą zarządzać sterydy nosowe na krótki czas, ale operacja może być konieczne. Jednak pacjenci z poważniejszymi problemami strukturalnymi mogą odnieść korzyści z leczenia chirurgicznego.

Niektóre osoby nie są narażone na ryzyko stania się chrapaczem po usunięciu migdałków. Chociaż tonsillektomia może wydawać się trwałym rozwiązaniem, nie jest zalecana dla wszystkich pacjentów. Może powodować problemy z oddechem i powodować ból gardła, ale nie zmniejsza ryzyka chrapania. Warto jednak rozważyć, czy operacja jest odpowiednia dla Twojej sytuacji.

Rozszerzadła nosowe

Jedną z opcji leczenia chrapania jest stosowanie rozszerzadeł nosowych. Rozszerzadła nosowe to urządzenia, które powiększają nos, co zapobiega zapadaniu się dróg oddechowych. Aby sprawdzić, czy rozszerzacz nosa rzeczywiście działa, można zamknąć jedno nozdrze i spróbować oddychać przez drugie. Można również spróbować otworzyć jedno nozdrze zapałką i sprawdzić, czy to rozwiąże problem.

Istnieją dwa rodzaje rozszerzacza nosa: wewnętrzny i zewnętrzny. Zewnętrzne rozszerzadła są zwykle wykonane ze sztywnego paska, który jest przyklejony do nosa za pomocą kleju. Urządzenia te otwierają nozdrza, co, jak się uważa, zmniejsza chrapanie. Kiedy nozdrza są całkowicie otwarte, rzeka powietrza spływa w dół gardła, obok podstawy języka i do płuc.

Wewnętrzny rozszerzacz nosa, taki jak Mute, pomaga chrapiącym lepiej oddychać przez nos. Jest on wygodniejszy niż zewnętrzny rozszerzacz nosa i ma wiele innych zalet. W przeciwieństwie do pasków do nosa, jest bezpieczny i nie zawiera lateksu. Jeśli jednak chrapanie wpływa na Twoje codzienne czynności, powinieneś porozmawiać z lekarzem o zastosowaniu rozszerzacza do nosa.

Chociaż oba rodzaje dilatorów do nosa działają dobrze, główną wadą dilatorów zewnętrznych jest ryzyko wywołania podrażnień na skórze, ponieważ nie można ich zdjąć. Rozszerzadła nosowe w leczeniu chrapania nie są lekarstwem na bezdech senny, a mogą pogorszyć ten stan. Istnieją również inne metody leczenia chrapania oraz aerozole sterydowe do nosa.

Utrata wagi

Utrata wagi może zmniejszyć objętość chrapania. Jeśli masz nadwagę, prawdopodobnie masz dodatkowe tkanki w gardle, które mogą zwężać drogi oddechowe i zwiększać objętość chrapania. Kiedy schudniesz, ta nadmiarowa tkanka nie będzie już obecna, a Twoje drogi oddechowe staną się szersze. Utrata wagi może również pomóc Ci lepiej spać, ponieważ spanie na plecach wywiera dodatkowy nacisk na gardło, co powoduje zwężenie dróg oddechowych. Pomocne jest również zapobieganie spaniu na plecach, które zmusza język do wpadania z powrotem do gardła i zwęża drogi oddechowe. Aby zapobiec temu zjawisku, spróbuj zaszyć piłkę tenisową w górnej części swojej bluzki od piżamy.

Chociaż utrata wagi może wydawać się oczywistym rozwiązaniem, może nie być wystarczająca dla Twojego problemu. Niektórzy ludzie mają nadwagę, więc powinieneś skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się więcej o sposobach leczenia chrapania. Jeśli masz nadwagę, możesz również skorzystać z urządzenia CPAP lub leczenia stomatologicznego. Tak czy inaczej, możesz poprawić jakość swojego snu i zminimalizować chrapanie. Nie zapominaj też o innych opcjach medycznych, które masz. Poprzez zajęcie się swoim podstawowym stanem, możesz uzyskać pomoc w wyeliminowaniu chrapania, a także innych problemów zdrowotnych. Na co więc czekasz?

Utrata wagi może również pomóc w zmniejszeniu objętości chrapania. Dodatkowa tkanka, która zatyka drogi oddechowe u kobiet w ciąży, może powodować chrapanie. Ważna jest również zmiana pozycji podczas snu, ponieważ spanie na plecach może sprawić, że drogi oddechowe będą mniejsze i węższe, co może powodować bezdech senny. Poprzez utratę wagi, możesz pozbyć się tej dodatkowej skóry, co pomoże Ci spać spokojnie w nocy. Ponadto, ćwiczenia zacisną tkankę gardła i zmniejszą chrapanie.

Ćwiczenia

Jeśli szukasz naturalnego sposobu leczenia chrapania, prawdopodobnie słyszałeś o ćwiczeniach na chrapanie. Ta przypadłość jest często objawem poważniejszego problemu, takiego jak obturacyjny bezdech senny, który uniemożliwia Ci uzyskanie spokojnego snu. Ćwiczenia na chrapanie pomogą poprawić Twój sen poprzez tonizowanie dróg oddechowych i rozluźnienie gardła.

The Academy of Orofacial Myofunctional Therapy zaleca wykonywanie codziennych ćwiczeń w celu zmniejszenia chrapania. Choć być może nie uda Ci się znaleźć nauczyciela didgeridoo lub lekcji didgeridoo w Twojej okolicy, istnieje wiele innych metod, których możesz spróbować. Jedną z popularnych metod jest wykonywanie ćwiczeń ustno-gardłowych, które obejmują ćwiczenia mające na celu rozluźnienie podniebienia miękkiego i mięśni gardła oraz poprawę snu.

Dla niektórych osób ćwiczenie różnych dźwięków „Aahh” może pomóc w powstrzymaniu chrapania. Jednym z takich ćwiczeń jest ziewanie, które polega na otwieraniu i zamykaniu ust. Ćwiczenie to wzmocni również Twoje wewnętrzne i zewnętrzne mięśnie szyi. Możesz ćwiczyć ziewanie o każdej porze dnia. Inną skuteczną metodą jest żucie. Żucie gumy lub lodu pomaga naprawić mięśnie gardła i utrzymuje drożność dróg oddechowych.

Ćwiczenia polegające na wypychaniu języka polegają na umieszczeniu czubka języka za przednimi dolnymi zębami i przyciśnięciu go płasko do dna jamy ustnej. Utrzymanie tej pozycji przez 10 sekund i powtarzanie jej pięć razy dziennie również może pomóc. Inne ćwiczenia polegają na tonizowaniu mięśni ust i twarzy. Tonizowanie tych mięśni pomoże zapobiec ich zbytniemu rozluźnieniu w nocy, co skutkuje chrapaniem.

Ćwiczenia na chrapanie mogą również zmniejszyć objawy bezdechu sennego. Odkryto, że wykonywanie kilku ćwiczeń dziennie może zmniejszyć częstotliwość i głośność chrapania. W rzeczywistości, ćwiczenia na chrapanie mogą faktycznie zmniejszyć ryzyko rozwoju obturacyjnego bezdechu sennego. W międzyczasie możesz cieszyć się korzyściami płynącymi z ćwiczeń na chrapanie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *