Chrapanie przez usta – jak sobie radzić

Chrapanie przez usta - jak sobie radzić

Jeśli cierpisz na chrapanie przez usta, możesz zastanawiać się, jak się go pozbyć. W tym artykule dowiesz się o paskach na chrapanie, nawykach oddychania w ciągu dnia, laserowo wspomaganej uvulopalatoplastyce i wewnętrznych rozszerzaczach nosa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o najlepszych dostępnych metodach leczenia. Istnieje wiele dostępnych metod leczenia, ale żadna nie jest całkowicie skuteczna.

SomniFix paski chrapiące przez usta

SomniFix paski chrapiące przez usta są świetnym rozwiązaniem dla osób z chrapaniem z otwartymi ustami, ponieważ zachęcają do oddychania przez nos. W przeciwieństwie do pasków nosowych, które są nakładane na tylną ścianę gardła, te paski do ust można usunąć i użyć ponownie. Paski SomniFix są również hipoalergiczne i wyposażone w łatwy w użyciu klej – część ta została przygotowana przez zespół serwisu Piękno z Natury. Do pasków dołączona jest aplikacja SleepScore, która pomaga łatwo i wygodnie zasnąć.

Paski SomniFix są niedrogie i łatwe w użyciu. Ponieważ są jednorazowe, nie powodują przebarwień skóry ani lepkich pozostałości. Można ich używać nawet z aparatem CPAP. W przeciwieństwie do innych urządzeń CPAP, paski SomniFix wymagają niewielkiej konserwacji. Dodatkowo paski są małe, lekkie i wygodne, więc nie trzeba się martwić o ich pakowanie na każdą noc.

Nawyki oddychania w ciągu dnia

Na szczęście istnieje kilka prostych nawyków oddychania w ciągu dnia, które można przyjąć, aby pomóc sobie w radzeniu sobie z chrapaniem przez nos. Na początek powinieneś unikać jedzenia zbyt blisko pory snu, co pomoże Ci uniknąć wyzwalania wzorca oddechowego do oddychania przez usta. Ponadto, oddychając przez nos, możesz uniknąć zapachu i podrażnień, które może powodować oddychanie przez usta.

Jak sama nazwa wskazuje, chrapanie przez usta może być spowodowane wieloma czynnikami. Mogą one obejmować alkohol i inne leki stosowane w nocy, niechlujną pozycję podczas snu, jedną poduszkę przeciwko dwóm poduszkom, a także zatkany zanieczyszczeniami nos. Aby uzyskać tymczasową ulgę, możesz zastosować paski do nosa, które wyglądają jak małe bandaże, które można kupić w drogeriach. Możesz też użyć sprayów do nosa, aby udrożnić zatkany nos. Aby mieć pewność, że nie używasz środków uspokajających, spróbuj znaleźć ich naturalną alternatywę.

Laserowo wspomagana uvulopalatoplastyka

Leczenie chirurgiczne jest opcją dla ciężkiego chrapania, ale dostępna jest również niechirurgiczna alternatywa. Laserowo wspomagana uvulopalatoplastyka, lub LAUP, jest bardziej skuteczna w łagodnych przypadkach chrapania. Pacjenci są uspokajani, a usta pozostają otwarte, podczas gdy chirurg używa lasera do odparowania języczka i dotkniętej części podniebienia. Zabieg LAUP może być wykonywany, gdy pacjent siedzi w pozycji wyprostowanej.

Procedura wymaga co najmniej pięciu sesji w odstępie jednego miesiąca. Pacjenci powinni dobrze zregenerować się po zabiegu, choć niektórzy mogą odczuwać po nim silny ból gardła. Czas rekonwalescencji po zabiegu laserowym jest krótki, ponieważ procedura trwa tylko kilka minut. Po zabiegu pacjenci powinni spodziewać się powrotu do normalnych czynności, chociaż powinni unikać połykania przez 20 minut po zabiegu.

Wewnętrzne rozszerzadła nosowe

Jeśli chrapiesz przez usta, możesz skorzystać z wewnętrznego rozszerzacza nosowego. Urządzenia te składają się zwykle ze stożkowego paska z klejem na jednym końcu i cienkiego paska na drugim, który umieszcza się między nozdrzami po zewnętrznej stronie nosa. Jeśli chcesz usunąć rozszerzacz, możesz po prostu przeciągnąć pasek przez nos i z powrotem na miejsce. Rozszerzacz nosa w kształcie skrzydełka zwykle działa lepiej niż rozszerzacz w kształcie rurki i jest wygodniejszy.

Stosując rozwieracze do nosa w przypadku chrapania, należy przede wszystkim znaleźć parę pasującą do nosa. Jeśli są zbyt małe, nie będą pasować wystarczająco mocno, co może powodować dyskomfort i podrażnienia. Alternatywnie, można kupić „pakiet startowy”, który zawiera różnej wielkości rozszerzadła. Mniejsze mogą nie pasować lub być niewygodne do noszenia w nocy, a większe będą się wysuwać z nosa i powodować frustrację.

Ćwiczenia języka

Napięcie tkanek w ustach zmniejsza drgania przechodzącego nad nimi powietrza, co może pomóc w problemach z chrapaniem. Napięte tkanki mięśniowe są mniej skłonne do drgań podczas snu, co zmniejsza hałas i wpływ łagodnego chrapania. Napięcie tkanek pomaga również w objawach łagodnego bezdechu sennego. Ćwiczenia języka to m.in. ślizganie się języka i wypychanie języka. Aby wykonać te ćwiczenia, wystarczy umieścić język na dachu ust za przednimi zębami i przesunąć go do tyłu. Utrzymaj tę pozycję przez 10 do 15 sekund i powtórz pięć razy.

Innym skutecznym ćwiczeniem jest gardłowy krzyk tygrysa. Ćwiczenia typu „tygrysi krzyk” są ukierunkowane na tylną część gardła i mięśnie szczęki. Po prostu wystawiasz język na zewnątrz, oddychając przez usta i próbując dotknąć nim nosa. Każde powtórzenie trzymaj przez kilka sekund. Te ćwiczenia są świetne do zmniejszenia chrapania. Stosując te ćwiczenia regularnie, możesz zmniejszyć ilość chrapania, którego doświadczasz, a nawet poprawić swój sen.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *