Leczenie chrapania zależy od wieku

Leczenie chrapania zależy od wieku

Jeśli cierpisz na chrapanie i zastanawiasz się nad swoim wiekiem i czy ma on wpływ na możliwości leczenia, rozważ poniższe informacje. Istnieje wiele dostępnych opcji leczenia i bardzo ważne jest, aby zrozumieć, która z nich jest dla Ciebie odpowiednia. Najpierw musisz zrozumieć, co wyzwala Twoje chrapanie, a następnie wybrać leczenie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Istnieje kilka różnych zabiegów dostępnych, a niektóre z nich są nieinwazyjne, podczas gdy inne są chirurgiczne.

Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z beautyevents.pl

Zabiegi niechirurgiczne

Podczas gdy opcje chirurgiczne są dostępne dla ludzi, którzy cierpią z powodu bezdechu sennego lub ciężkiego chrapania, istnieją zabiegi niechirurgiczne, które są mniej inwazyjne. Jednym z rodzajów zabiegów niechirurgicznych jest somnoplastyka. Wykorzystuje ona urządzenie o częstotliwości radiowej do zmniejszenia rozmiaru podniebienia miękkiego, które jest główną przyczyną chrapania. Procedura ta może być wykonana w znieczuleniu miejscowym w biurze. Procedura może wymagać kilku zabiegów w celu zwiększenia sztywności i zmniejszenia objętości podniebienia miękkiego.

Alergie

Alergiczny nieżyt nosa może być przyczyną chrapania i złej jakości snu. Leczenie tego schorzenia polega na stosowaniu aerozolu sterydowego do nosa i nie powodujących sedacji leków przeciwhistaminowych (leki przeciwhistaminowe, takie jak difenhydramina, eukaliptus lub ibuprofen). Stosowanie środków obkurczających, takich jak pseudoefedryna, może również spowodować, że osoba nie będzie mogła zasnąć. Alergie są związane z niską jakością snu i zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia i układu oddechowego.

Astma

To, czy astma i chrapanie są powiązane, nie jest do końca jasne. Dzieci z astmą są bardziej narażone na rozwój OSA i nawykowego chrapania niż dzieci bez tej choroby. W jednym z badań dzieci z astmą miały większą częstość występowania chrapania, a badacze stwierdzili silny związek między chrapaniem a świszczącym oddechem u dzieci. W innym, austriackich dzieci, astma i chrapanie były związane z wyższym ryzykiem chrapania.

Wyzwalacze alergii

Alergie i leczenie chrapania mogą iść w parze. Roztocza kurzu, na przykład, mogą wyzwalać chrapanie i mogą być traktowane agresywnie, aby poprawić jakość snu. Jeśli podejrzewasz, że alergie są przyczyną Twojego chrapania, skonsultuj się z lekarzem alergologiem OKOA, aby dowiedzieć się o sposobach leczenia alergii. Może to obejmować zakup aparatu CPAP lub poddanie się zabiegowi sinuplastyki balonowej.

Bezdech senny

Wiek wystąpienia bezdechu sennego i leczenia chrapania zależy od wieku pacjenta. Małe dzieci i niemowlęta z OSA zwykle doświadczają tylko łagodnych objawów, takich jak chrapanie i oddychanie przez usta. Starsze dzieci mogą wykazywać bardziej poważne objawy, takie jak enuresis, problemy z zachowaniem, i niepowodzenie w rozwoju. U dzieci z OSA częściej występuje również senność w ciągu dnia.

Septoplastyka

Skuteczność septoplastyki w leczeniu chrapania zależy od wieku. Badania wykazały, że septoplastyka w przypadku chrapania może zmniejszyć chrapanie i zapobiec OSA. Skuteczność zabiegu zależy jednak od wieku i rodzaju problemu z zastawką septalną. W badaniu przeprowadzonym w USA stwierdzono, że septoplastyka była skuteczna w leczeniu chrapania u pacjentów w wieku od 30 do 74 lat.

Adenoidektomia

Wiele metod leczenia chrapania obejmuje operacje mające na celu leczenie schorzeń podstawowych. W niektórych przypadkach, aby utrzymać drożność dróg oddechowych, stosuje się paski nosowe. Inną opcją są aparaty ustne, które utrzymują szczękę w odpowiedniej pozycji, aby umożliwić przepływ powietrza. Podczas gdy ochraniacze na usta dla sportowców nie rozwiązują problemu, mogą one pomóc w poprawieniu napięcia mięśniowego i zmniejszeniu wagi. Spanie na boku może również poprawić stan gardła i nosa, ułatwiając oddychanie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *