Operacja przegrody nosowej a chrapanie – odpowiedź lekarza

Chrapanie u dziecka po usunięciu trzeciego migdałka - jak sobie radzić?

Jeśli zastanawiasz się, czy operacja przegrody nosowej może pomóc Ci przestać chrapać, nie jesteś sam. Wiele osób cierpi na szeroki zakres problemów związanych z odchyloną przegrodą nosową, w tym chrapanie. Oto, co musisz wiedzieć przed zaplanowaniem operacji:

Operacja przegrody nosowej może powodować chrapanie

Jeśli szukałeś rozwiązania problemu chrapania, możesz rozważyć zabieg chirurgiczny znany jako septoplastyka. Zabieg ten prostuje przegrodę nosową, która jest skrzywiona i może utrudniać oddychanie oraz zwiększać ryzyko infekcji zatok. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, zabieg może trwać do godziny, natomiast rekonwalescencja może trwać kilka dni.

Podczas gdy odchylona przegroda jest zwykle nieszkodliwa, w rzadkich przypadkach może przyczynić się do obturacyjnego bezdechu sennego, stanu, który wpływa na oddychanie podczas snu – te słowa są twórczością specjalistów strony studio-beautyexpert.pl. Głównymi objawami bezdechu sennego są bezdech i zmęczenie, a także zwiększone ryzyko chorób serca, udaru i skrócenie czasu życia.

Chociaż odchylona przegroda nie jest powszechna, może przyczynić się do głośnego oddychania podczas snu. Poza tym, że są niewygodne, mogą również prowadzić do społecznego zawstydzenia i pretensji. Nie wspominając już o tym, że chrapanie może zaburzyć rytm snu i pozbawić chrapiącego odpowiedniego odpoczynku. W ciężkich przypadkach odchylona przegroda może nawet wpływać na sen całej rodziny.

Poza zwalczaniem objawów SDB, istnieje szereg innych metod leczenia chrapania. Grupa Koutsourelakis przeprowadziła w 2007 roku w Atenach randomizowane badanie kontrolowane wśród 49 pacjentów z odchyloną przegrodą nosową. Podczas badania operacja nosa nie poprawiła znacząco AHI pacjentów, senności w ciągu dnia ani QoL, pomimo zmniejszenia nasilenia chrapania. Inną opcją leczenia są steroidy donosowe.

Niechirurgiczne opcje leczenia chrapania

Chirurgia nosa może również zająć się chrapaniem. Zabieg chirurgiczny zwany uvulopalatoplastyką może wyprostować przegrodę nosową i poprawić przepływ powietrza, ale niektórzy pacjenci zgłaszali efekty uboczne, takie jak trwała zmiana głosu i uczucie sztywności w gardle. Pacjenci mogą również poddać się procedurze z użyciem urządzenia o częstotliwości radiowej w celu usztywnienia podniebienia miękkiego. Procedura ta wymaga wielu sesji, aby osiągnąć pożądane rezultaty, ale jest mniej kosztowna i oferuje mniejszy dyskomfort niż implanty podniebienne. U dzieci przyczyną chrapania mogą być powiększone migdałki lub migdałki, czyli kopiec tkanki w tylnej części nosa. Usunięcie tych tkanek może przynieść doskonałe rozwiązanie problemu chrapania u dorosłych.

Chociaż istnieje wiele chirurgicznych metod leczenia chrapania po operacji przegrody nosowej, szereg niechirurgicznych metod leczenia okazało się skutecznych w rozwiązywaniu tego problemu. Niektóre metody niechirurgiczne to prosta zmiana stylu życia oraz stosowanie aparatu CPAP, czyli urządzenia doustnego, które wypycha dolną szczękę do przodu i stabilizuje język. Urządzenia te są zwykle noszone w nocy i są podobne do ustników sportowych i retainerów ortodontycznych.

Zabieg filarowy, znany również jako implant podniebienny, jest kolejną niechirurgiczną metodą na chrapanie po operacji przegrody nosowej. Zabieg ten polega na wszczepieniu w podniebienie miękkie trzech poliestrowych prętów. Pręty te usztywniają podniebienie i zmniejszają chrapanie. Procedura filarowa ma kilka zalet, w tym minimalny ból, szybki powrót do zdrowia i łatwość zastosowania. Główną wadą procedury jest koszt. Procedura może nie być odpowiednia dla wszystkich pacjentów.

Opcje leczenia chirurgicznego bezdechu sennego spowodowanego przez odchyloną przegrodę

Różne zabiegi chirurgiczne są dostępne dla osób z obturacyjnym bezdechem sennym, który może być nasilony przez odchyloną przegrodę. Chociaż odchylona przegroda nie jest bezpośrednią przyczyną tego zaburzenia, jest ona związana z wieloma innymi problemami, które mogą wpływać na sen, w tym z podwyższonym ciśnieniem w drogach oddechowych, oddychaniem przez usta i innymi powiązanymi problemami. Zabieg septoplastyki może skutecznie skorygować ten stan i złagodzić objawy bezdechu sennego. Oprócz zajęcia się podstawową przyczyną problemu, zabieg ten może również zwiększyć skuteczność innych metod leczenia.

Najczęstszą procedurą chirurgiczną w przypadku tego problemu jest septoplastyka, która fizycznie wyrównuje przegrodę. Jednak w celu naprawy przegrody można również wykonać mniej inwazyjny zabieg zwany sinuplastyką balonową. Zabieg ten polega na wprowadzeniu przez otwór nosowy maleńkiego urządzenia przypominającego balonik za pomocą endoskopu. Balonik rozszerzy się i usunie niedrożność.

Odchylona przegroda może być obecna od urodzenia lub być wynikiem urazu. Ludzie, którzy są aktywni w sportach kontaktowych, takich jak piłka nożna, mogą być bardziej podatni na ten stan. Niezależnie od przyczyny, pierwszym krokiem jest konsultacja z lekarzem. Chociaż operacja nie jest lekarstwem na bezdech senny, może być realną opcją dla niektórych osób.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *