Jak leczyć chrapanie u małego dziecka

Kilka wskazówek jak złagodzić chrapanie i bezdech

Na szczęście istnieje wiele prostych sposobów, aby zmniejszyć chrapanie i zapobiec zaburzeniom oddychania podczas snu u dzieci. Twój pediatra lub lekarz pierwszego kontaktu może dostarczyć Ci więcej wskazówek. Pierwszym krokiem w leczeniu chrapania u dziecka jest ustalenie, czy problem jest spowodowany przez powiększone migdałki lub migdałki. Twój pediatra może przepisać odpowiedni plan leczenia w oparciu o przyczynę chrapania.

Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie beautyexpert.net.pl

Identyfikacja konkretnej przyczyny chrapania

Identyfikacja konkretnej przyczyny chrapania małego dziecka może być podstępna. Ogólnie rzecz biorąc, chrapanie jest objawem szerszego problemu: zaburzeń oddychania podczas snu (sleep disordered breathing – SBD). Zaburzenia te są spowodowane zamykaniem się gardła dziecka i blokowaniem dróg oddechowych podczas snu. Stan ten budzi dziecko i wywołuje głośny i niepokojący dźwięk chrapania. Inne objawy to nadmierna senność, ślinienie się na poszewce, nosowy, żwirowaty głos i oddychanie przez usta w godzinach czuwania. Dzieci z nadwagą są bardziej narażone na SBD.

Łagodzenie chrapania u dziecka

Łagodzenie nawracającego chrapania u dziecka nie jest niemożliwe. Niektóre proste dostosowania do codziennej rutyny dziecka mogą pomóc zmniejszyć poziom hałasu i poprawić sen. Inne metody obejmują obniżenie pozycji łóżka dziecka lub dodanie nawilżacza do jego pokoju. To rozwiązanie powinno być omówione z jego lekarzem, który może przepisać leczenie dla dziecka. Jedną z częstych przyczyn chrapania jest przekrwienie gardła, które może sprawić, że dziecko będzie chrapać. Nawilżacz może pomóc złagodzić duszność i zmniejszyć dźwięk chrapania. Używanie oczyszczacza powietrza może również pomóc. Częste czyszczenie powierzchni to kolejna zalecana metoda. Niektóre olejki eteryczne mają kojący wpływ na wodę, więc umieszczenie kilku kropli w szklance gorącej wody może również pomóc.

Zapobieganie zaburzeniom oddychania podczas snu w celu zmniejszenia chrapania

Chociaż tylko około dwóch procent dzieci ma bezdech senny, stan ten może dotyczyć jednego na trzy. Przyczyną bezdechu sennego jest rozluźnienie mięśni gardła, które mogą blokować drogi oddechowe i powodować przerwy w oddychaniu. Przerwy te trwają zazwyczaj od dziesięciu do dwudziestu sekund i mogą wystąpić od pięciu do trzydziestu razy w ciągu jednej godziny. Rodzice muszą rozpoznać objawy bezdechu sennego, aby zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym u swoich dzieci.

Rozpoznanie powiększonych migdałków i migdałków jako przyczyny chrapania

Najczęstszą przyczyną nawykowego chrapania u małego lub małego dziecka jest obturacyjny bezdech senny (OSA), który powoduje, że dziecko przestaje oddychać na krótkie okresy w nocy. Stan ten dotyczy około jednego do czterech procent dzieci, przy czym częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. Powiększone migdałki i migdałki są często przyczyną tego zaburzenia.

Rozpoznanie obturacyjnego bezdechu sennego jako przyczyny chrapania

Jeśli Twoje dziecko głośno i wielokrotnie chrapie, może mieć obturacyjny bezdech senny, czyli zaburzenie oddychania, które przerywa sen na krótkie okresy w nocy. Objawy OSA mogą być różne w zależności od wieku i płci dziecka. U dzieci poniżej piątego roku życia najczęściej występuje oddychanie przez usta lub nadmiar ruchów klatki piersiowej. Dzieci starsze niż pięć lat często wykazują zachowania, które są problematyczne, w tym nieuwagę i brak rozwoju. Nadmierna senność w ciągu dnia u dzieci rzadziej występuje u otyłych dzieci z OSA.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *