Bezdech i wpływ na chrapanie – czy ma wpływ?

Bezdech i wpływ na chrapanie - czy ma wpływ?

Czy istnieje zatem związek między bezdechem a chrapaniem? Czy jest jakiś sposób, aby dowiedzieć się, czy cierpisz na to zaburzenie? Czytaj dalej, aby poznać bezdech, jego objawy i możliwe konsekwencje. Jeśli uważasz, że możesz mieć to zaburzenie, powinieneś odwiedzić lekarza i zbadać się pod tym kątem.

Bezdech senny powoduje chrapanie

Chrapanie jest bardzo powszechnym problemem i może mieć wiele przyczyn, w tym otyłość i spanie na plecach. Jeśli jednak stwierdzisz, że chrapiesz przez całą noc, możesz mieć problem ze snem, który może być przyczyną problemu. Jeśli tak jest, należy natychmiast szukać pomocy medycznej. Jeśli nie masz bezdechu sennego, możesz mieć inny podstawowy problem.

Jeśli budzisz się z uczuciem zmęczenia przez cały dzień, być może cierpisz na bezdech senny. Podczas snu mięśnie gardła rozluźniają się, co blokuje przepływ powietrza i powoduje chrapanie. Chrapanie jest głównym objawem tego zaburzenia, ale może być również wczesnym sygnałem ostrzegawczym innych problemów. Jeśli doświadczasz chrapania regularnie od ponad tygodnia, możliwe, że przyczyną jest bezdech senny.

Opcje leczenia

Chociaż chrapanie nie jest na ogół poważnym problemem medycznym, może być oznaką poważniejszego stanu. Obturacyjny bezdech senny to zaburzenie, w którym powtarzające się przeszkody w oddychaniu zatrzymują proces oddychania setki razy w ciągu nocy. Chrapanie może wpływać na jakość snu danej osoby, pozostawiać ją senną w ciągu dnia, a nawet powodować problemy z koncentracją i pamięcią. Jeśli dana osoba cierpi na bezdech, opcje leczenia chrapania mogą obejmować leczenie chirurgiczne lub kombinację kilku z nich.

Profesjonalny lekarz może ocenić chrapanie danej osoby i określić, czy przyczyną chrapania jest bezdech senny. Podczas badania snu, lekarz będzie mierzyć poziom tlenu we krwi, aby zobaczyć, czy bezdech jest związany z chrapaniem. Opcje leczenia chrapania spowodowanego przez bezdech senny mogą obejmować niechirurgiczne metody, które pomagają złagodzić przekrwienie nosa, zmiany stylu życia i inne metody.

Symptomy

Chrapanie jest częstym objawem bezdechu sennego. Choć dotyka on zaledwie trzech procent populacji ogólnej, może mieć znaczące negatywne skutki dla zdrowia. Bezdech senny powoduje zwężenie dróg oddechowych, co skutkuje licznymi przerwami w oddychaniu. Może to podnieść ciśnienie krwi i zwiększyć ryzyko udaru i chorób serca. Często osoby z bezdechem są również senne w ciągu dnia.

Istnieje wiele zmian w stylu życia, które można wprowadzić, aby zmniejszyć chrapanie i szanse na rozwój bezdechu sennego. Rzucenie palenia i picia alkoholu może pomóc w zmniejszeniu częstotliwości i ciężkości epizodów bezdechu. Leki wykrztuśne, takie jak fenylefryna, mogą pomóc poprawić przepływ powietrza przez nos i zmniejszyć chrapanie. Inną opcją jest terapia poznawczo-behawioralna bezdechu sennego.

Konsekwencje zdrowotne

Chociaż chrapanie jest często uważane za objaw bezdechu sennego, może być również oznaką innych warunków zdrowotnych. Na przykład, nadmierne zmęczenie w ciągu dnia może wskazywać, że cierpisz na bezdech senny. Podobnie, Twój partner może budzić się w środku nocy, powodując problemy dla Was obojga.

Istnieje wiele innych zaburzeń i schorzeń snu, które mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie. Chrapanie jest jednym z najczęstszych, choć czasem cichych, objawów bezdechu sennego. Zaburzenie chrapania może powodować szereg objawów, w tym bóle głowy, suchość w ustach i wahania nastroju. Natomiast osoby cierpiące na bezdech senny są w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju wysokiego ciśnienia krwi i chorób serca.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *