Kilka wskazówek jak złagodzić chrapanie i bezdech

Kilka wskazówek jak złagodzić chrapanie i bezdech

Jeśli jesteś ciężkim chrapaczem, oto kilka wskazówek dotyczących ulgi w bezdechu i chrapaniu. Spróbuj spać na plecach. Unikaj palenia. Możesz też spróbować użyć aparatu CPAP. Są to tylko niektóre z wielu opcji, które mogą pomóc Ci zatrzymać chrapanie i bezdech. Jeśli żadna z tych opcji nie działa dla Ciebie, rozważ te proste wskazówki.

Maszyna CPAP

Przed zainwestowaniem w maszynę CPAP na chrapanie i bezdech, rozważ inne opcje leczenia. Badanie snu określi nasilenie Twojego bezdechu i problemu chrapania. Jeśli cierpisz na bezdech senny i chrapanie, maszyna CPAP może być najlepszym rozwiązaniem.

Aparat CPAP jest terapią snu, która działa w celu utrzymania dróg oddechowych użytkownika i zapobiegania przerwom w oddychaniu. Jeśli jednak cierpisz na zwykłe chrapanie, aparat CPAP nie będzie skuteczny w zmniejszeniu lub wyeliminowaniu chrapania. Dlatego należy udać się do specjalisty w dziedzinie snu, aby dostosować ustawienia aparatu CPAP, jeśli podczas noszenia aparatu CPAP pacjent nadal chrapie.

Aparaty CPAP dostarczają ciągłe dodatnie ciśnienie powietrza do dróg oddechowych ciała podczas snu, zapobiegając zapadaniu się tkanek miękkich i częściowemu blokowaniu dróg oddechowych. Został on również zaprojektowany w celu zminimalizowania prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań związanych z bezdechem sennym. Aby zapobiec problemom z aparatem CPAP, pamiętaj, aby praktykować dobrą higienę snu przed snem. Unikaj kofeiny i alkoholu przed snem i staraj się zrelaksować. Jeśli masz tendencję do cierpienia z powodu suchości w ustach, możesz uznać, że noszenie maski nosowej jest niewygodne. Aby zminimalizować ryzyko wycieku powietrza, możesz również rozważyć pasek podbródkowy.

Aparaty CPAP są zazwyczaj ciche i można je umieścić na nocnej szafce. Są one łatwe do czyszczenia i powinny trwać długo. Chrapanie i bezdech często zdarzają się, gdy osoby z bezdechem sennym nie mogą utrzymać otwartej drogi oddechowej w nocy. Ta miękka tkanka w gardle blokuje drogi oddechowe i powoduje przerwy w oddychaniu, które pozbawiają krwiobieg tlenu.

Paski na nos

Paski na nos są zaprojektowane tak, aby podnieść nos i otworzyć go podczas snu, co pomaga zmniejszyć chrapanie spowodowane zatkaniem nosa. Ponieważ paski mogą być nieco niewygodne w aplikacji, ważne jest, aby przygotować nos i okolice nosa przed ich użyciem. Paski nosowe mogą być również stosowane w leczeniu bezdechu i pomagają zapobiegać bezdechowi. Paski są dostępne w różnych poziomach mocy i rozmiarach, więc znalezienie odpowiedniego dla indywidualnych potrzeb jest kluczowe.

Jednak pasek do nosa nie jest trwałym rozwiązaniem problemu bezdechu i chrapania. Nadal powinieneś rozważyć zastosowanie innych metod rehabilitacji, takich jak aparat CPAP. Nawet jeśli pomoże Ci tymczasowo, paski do nosa nie będą leczyć pierwotnej przyczyny Twojego problemu. Dlatego nadal zaleca się przed wypróbowaniem innych metod rehabilitacji, takich jak badanie snu.

Na szczęście istnieją nowe opcje leczenia chrapania i bezdechów. W przeciwieństwie do pasków nosowych, chirurgia nosa jest minimalnie inwazyjna i jest bezpieczna. Dzięki procedurze MIPS, dr Mandel może zamknąć drogi oddechowe w nosie za pomocą precyzyjnego lasera diodowego. Zabieg trwa zaledwie trzy minuty lub 15 do 20 minut, w zależności od rodzaju wykonanej operacji nosa.

Paski do nosa Breathe Right to doskonały wybór dla osób cierpiących na chrapanie. Paski te wykonane są w technologii 3M i zawierają elastyczne sprężyste paski. Paski te są bardziej skuteczne niż spraye dekoncentrujące i mogą otworzyć nos do 38 procent więcej niż standardowe spraye do nosa. Innym świetnym rozwiązaniem są paski do nosa Breathe Right Extra Tan, które posiadają dodatkową opaskę zapewniającą jeszcze większą ulgę.

Spanie na plecach

Chociaż spanie na plecach może być korzystne dla ułożenia kręgosłupa i zapobiegać widocznym rano liniom poszewki, pozycja ta jest złym wyborem dla chrapiącego i osoby cierpiącej na bezdech senny. Może również zwężać drogi oddechowe ze względu na sposób, w jaki język i tkanka miękka podniebienia i języczka mogą opadać podczas snu.

Chociaż wiele osób lubi komfort spania na plecach, spanie na boku jest lepsze dla zdrowia. Chociaż spanie na plecach może pomóc Ci szybciej zasnąć, może nasilić ból dolnej części pleców. Ponieważ powoduje, że plecy i szyja tworzą niewygodny kąt, możesz odczuwać zwiększony dyskomfort i ból w dolnej części pleców. Dlatego śpij na boku, aby uniknąć bezdechu sennego lub bólu pleców.

Choć spanie na boku jest najlepsze w przypadku chrapania, to dla wielu osób jest to również powszechny sposób na zdrowy sen. Niektórym osobom może być łatwiej zasnąć na boku niż innym. Niektórzy ludzie uważają, że noszenie Snooor wearable na klatce piersiowej zapewnia największy komfort podczas snu na plecach. Oprócz komfortu i korzyści, to urządzenie do noszenia jest również o wiele tańsze niż inne trenery pozycyjne.

Spanie na boku może być problematyczne dla osób cierpiących na bezdech senny. Wiele osób z wiekiem rozwija problemy z szyją lub plecami. Spanie na boku może również powodować inne problemy. Osoby cierpiące na bezdech senny mogą spróbować spania na boku i rozciągania się. Używanie poduszki między kolanami może pomóc w podtrzymaniu pleców i może zapewnić dodatkowy komfort.

Unikanie palenia

Ostatnie badania wykazały, że palacze papierosów są bardziej narażeni na chrapanie niż osoby niepalące. Jednak palenie nie jest jedyną przyczyną chrapania i bezdechu. Badania sugerują również, że bierne palenie przyczynia się do tego problemu. Palenie skraca również sen o około 1,2 minuty.

Możliwe jest rzucenie palenia na dobre. Jednak wiadomo, że zarówno palenie, jak i e-papierosy zakłócają cykl snu i pogarszają objawy chrapania i bezdechu. Nikotyna i inne substancje chemiczne zawarte w papierosach przyczyniają się do stanów zapalnych gardła, nosa i płuc, co może zwiększyć trudności w oddychaniu w ciągu nocy. Jeśli więc szukasz sposobu na zatrzymanie chrapania i bezdechu, rzucenie palenia jest doskonałym pomysłem.

Palenie nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju OSA, ale także powoduje większą szansę na udar i choroby serca. Są to poważne powikłania zdrowotne, z których część jest trwała. Dodatkowo palenie wpływa na oddychanie w sposób pośredni, może powodować zwężenie i zapalenie dróg oddechowych, co może utrudniać oddychanie. Palenie może również zwiększyć ryzyko rozwoju innych rodzajów problemów z oddychaniem związanych ze snem.

Rzucenie palenia jest procesem trudnym dla wielu osób, zwłaszcza dla nałogowych palaczy. Jeśli samodzielne rzucenie palenia jest trudne, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Istnieje również wiele grup wsparcia i stowarzyszeń, które mogą pomóc w pokonaniu tej walki. Na koniec pamiętaj, że nawet jeśli proces rzucania palenia może być trudny, pozytywne korzyści zdrowotne wynikające z życia bez dymu przewyższą wszelkie chwilowe dolegliwości.

Leczenie rozszerzaczami nosa

Rozszerzacz nosa to prosty, ale skuteczny sposób na poprawę oddychania podczas snu. Działają one poprzez zapobieganie zapadaniu się zastawki nosowej, zwiększając przepływ powietrza w nozdrzach, zmniejszając chrapanie. Możesz znaleźć rozszerzacz nosa bez recepty, lub możesz kupić bardziej trwałe rozwiązanie. Niezależnie od preferencji, rozszerzadła do nosa mogą pomóc Ci łatwiej oddychać podczas snu.

Rozszerzacz nosa może działać poprzez usztywnienie ściany nosa i zwiększenie przepływu powietrza. Zewnętrzny typ wykorzystuje klej do utrzymania pasków w miejscu, natomiast wewnętrzny działa poprzez wypychanie przepływu powietrza na zewnątrz. Oba rodzaje dilatorów mogą poprawić objawy chrapania, chociaż wewnętrzne dilatory nosowe są zazwyczaj bardziej skuteczne. Powszechnym przykładem rozszerzacza nosowego jest pasek nosowy Breathe Right.

W jednym z badań klinicznych pacjentom z obturacyjnym bezdechem sennym (OSA) podano endonasalne rozszerzadło, niechirurgiczne urządzenie, które pomaga otworzyć drogę do nosa. W przeciwieństwie do niektórych innych urządzeń, to urządzenie nie wymaga leków i nie zawiera lateksu. Badacze stwierdzili, że znacząco zmniejszyło ono chrapanie i poprawiło jakość snu u pacjentów z OSA.

Urządzenia te są niedrogie i dostępne bez recepty. Chociaż wiąże się z nimi pewne ryzyko, korzyści płynące z zastosowania rozszerzacza nosa są tego warte. Większość badań wykazuje pozytywne wyniki, choć niektóre są mniej przekonujące. Istnieje mniej skutków ubocznych, w porównaniu z doustnymi rozcieńczalnikami. Oprócz możliwości zmniejszenia objawów OSA, rozcieńczalniki nosowe charakteryzują się niskim wskaźnikiem działań niepożądanych i są na ogół dobrze tolerowane przez pacjentów.

Badania nad rozwieraczami do nosa wykazały pozytywne wyniki u niektórych pacjentów z umiarkowanym lub ciężkim OSA. Ponadto pacjenci z umiarkowanym lub ciężkim OSA zgłaszali znaczne zmniejszenie chrapania i poziomu desaturacji tlenem podczas noszenia rozszerzacza nosowego. Badania te zostały częściowo potwierdzone przez wewnętrzny rozszerzacz nosa i zewnętrzny pasek rozszerzający nos. Jednak skuteczność tych urządzeń w leczeniu chrapania i OSA nie została potwierdzona.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *