Jak zmienia się komfort życia po operacji chrapania

Jak zmienia się komfort życia po operacji chrapania

Chirurg wykonuje różne procedury chirurgiczne w przypadku chrapania. Zabieg chirurgiczny koncentruje się na zmniejszeniu języczka lub podniebienia miękkiego, aby zapobiec chrapaniu. Czas rekonwalescencji wynosi zazwyczaj kilka dni, a także wpływa na jakość życia. Ponadto, może pomóc w radzeniu sobie z objawami obturacyjnego bezdechu sennego.

Procedury chirurgiczne w leczeniu chrapania

Istnieje kilka procedur chirurgicznych w leczeniu chrapania. Niektóre z nich wykorzystują ciepło o częstotliwości radiowej do usztywnienia podniebienia miękkiego. Chociaż może być wymaganych kilka sesji, zabiegi te mają mniejszy ból i czas rekonwalescencji niż implanty podniebienne. Podczas gdy dzieci mogą chrapać bardziej z powodu powiększonych migdałków lub migdałków, dorośli mogą skorzystać z zabiegów chirurgicznych w celu poprawy wielkości dróg oddechowych.

Procedura Pillar jest minimalnie inwazyjnym zabiegiem chirurgicznym, który może wyleczyć łagodne do umiarkowanego chrapanie i obturacyjny bezdech senny. Procedura Pillar jest zwykle wykonywana w mniej niż dwadzieścia minut w gabinecie lekarskim. Procedura została zaprojektowana w celu zapewnienia trwałej ulgi i oferuje wiele korzyści w porównaniu z bardziej agresywnymi opcjami chirurgicznymi. Procedura Pillar redukuje czas przestoju, a większość pacjentów jest w stanie powrócić do normalnej aktywności tego samego dnia.

Procedura Pillar: Procedura Pillar polega na umieszczeniu trzech małych implantów w podniebieniu miękkim. Implanty, które mają mniej niż cal długości, dodają strukturalne wsparcie dla podniebienia miękkiego i zmniejszają częstotliwość chrapania. Szwy zawieszkowe są również używane do skrócenia podniebienia miękkiego lub podniesienia go. Operacja jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, a powrót do zdrowia jest szybki. Po zabiegu mogą wystąpić pewne powikłania, w tym wytłoczenie implantu lub zakażenie. Jeśli implanty filarowe nie zmniejszą chrapania, pacjent może być zmuszony do ich usunięcia.

Czas rekonwalescencji

Po tonsillektomii lub adenoidektomii, chrapiący mogą zwykle wrócić do pracy lub szkoły w ciągu kilku dni. Pełne wyzdrowienie może jednak potrwać od trzech do sześciu tygodni. Po tym czasie pacjenci powinni odczuć zmniejszenie chrapania i poprawę przepływu powietrza. Ostatecznie chrapiący nie będzie już musiał się martwić o chrapanie, które tak bardzo mu przeszkadza.

Jednym z chirurgicznych sposobów leczenia chrapania jest somnoplastyka, zabieg polegający na zmniejszeniu rozmiarów podniebienia miękkiego i języczka za pomocą energii o niskim poziomie częstotliwości radiowej. Powstałe w ten sposób oparzenia obkurczają tkanki i usztywniają je w celu zmniejszenia dróg oddechowych i chrapania. Procedura ta może trwać w dowolnym miejscu od 30 minut do jednej godziny. Istnieją jednak zagrożenia związane z tym zabiegiem, takie jak znieczulenie i ból gardła.

Inne operacje chrapania obejmują zmniejszenie turbinki, mięśnia w górnych drogach oddechowych, który kontroluje oddychanie. Nerw ten jest aktywowany podczas snu i może być podrażniony przez powiększone lub obrzęknięte tkanki. Inne rodzaje operacji obturacyjnego bezdechu sennego obejmują septoplastykę i redukcję turbinatu. Jednak chrapanie często może powrócić nawet po tych operacjach. Istotne jest, aby wybrać odpowiedniego kandydata do tego typu zabiegu.

Wpływ na jakość życia

W tym badaniu pacjenci przeszli UPPP lub operację wszczepienia implantu podniebiennego, która polega na chirurgicznym wszczepieniu małych prętów poliestrowych w podniebienie miękkie górne. Pręty mają długość około 18 milimetrów, a tkanka wokół nich usztywnia się, aby zapobiec chrapaniu. Pacjenci poddawani byli zabiegowi UPPP po przejściu operacji, podczas której usuwano tkanki miękkie na szczycie i z tyłu gardła.

U pacjentów z chrapaniem po operacji nastąpiła znacząca poprawa w zakresie niedrożności nosa, mierzona za pomocą skali NOSE (Nasal Obstruction and Symptom Evaluation Scale) i Epworth Sleepiness Scale. Podskale role-fizyczne i emocjonalne SF-36 wykazały większą poprawę niż wyniki wyjściowe. MCID nie różniło się istotnie od wyników w populacji referencyjnej.

W tym badaniu liczba chrapiących miała istotnie gorsze objawy chrapania przed operacją. Przedoperacyjna skala SOS (Soring-Obstructive Sleep Apnea Scale) wynosiła 61,0 w porównaniu z 82,1 dla osób nie chrapiących. W obu grupach odnotowano statystycznie istotną poprawę objawów chrapania we wszystkich mierzalnych punktach czasowych po operacji.

Objawy obturacyjnego bezdechu sennego

Jeśli od jakiegoś czasu cierpisz z powodu chrapania, możesz zastanawiać się, czy możesz doświadczać objawów obturacyjnej atopii sennej. Chrapanie nie musi być problemem zdrowotnym, ale jeśli zauważasz, że budzisz się w nocy z uczuciem senności lub braku tchu, możesz doświadczać bezdechu sennego. Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na obturacyjny bezdech senny, powinieneś skontaktować się z lekarzem, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach leczenia.

Chirurgiczne leczenie chrapania może nie być najlepszym rozwiązaniem. Procedura ta może spowodować więcej problemów niż rozwiązuje. Wielu pacjentów musi przejść kilka procedur, aby rozwiązać problem chrapania, co utrudnia określenie, czy leczenie jest dla Ciebie odpowiednie. Być może będziesz musiał przejść przez wiele testów, aby dowiedzieć się, czy Twój stan to rzeczywiście OSA, czy nie.

Chociaż wielu pacjentów poddaje się operacji w celu rozwiązania problemu chrapania, nie ma wiarygodnych badań porównujących rozwiązanie chirurgiczne z problemem obturacyjnej afazji sennej. W poszukiwaniu badań przeszukaliśmy bazy PubMed i Cochrane Controlled Trials Register w celu znalezienia badań, w których analizowano korzyści i ryzyko związane z operacją chrapania. W naszym przeglądzie uwzględniliśmy wyniki badań obserwacyjnych, jak również randomizowanych badań kontrolowanych. Przyjrzeliśmy się również efektom ubocznym, takim jak ból, oraz zgonom związanym z operacją.

Paski do rozszerzania nosa

W badaniu oceniającym paski do rozszerzania nosa po operacji chrapania stwierdzono pewne pozytywne wyniki. W jednym z badań BRNS wywołały znaczącą poprawę w zakresie senności dziennej, koncentracji porannej i jakości życia. Konieczna jest jednak dłuższa obserwacja, aby ocenić, czy paski są rzeczywiście skuteczne. W innym badaniu BRNS zmniejszył chrapanie u osób, które nie chrapały.

Dostępnych jest kilka produktów, przy czym dwa najbardziej rozpowszechnione to wewnętrzne i zewnętrzne rozszerzadła do nosa. Urządzenia te są wykonane z tworzywa sztucznego i są zabezpieczone zakładkami końcowymi, które naciskają na boczne ściany przedsionka nosa. Inny rodzaj rozszerzacza nosowego jest wykonany z biokompatybilnego drutu ze stali nierdzewnej, który zapewnia ucisk na zewnątrz ścian przedsionka nosa.

Paski rozszerzające nos działają poprzez rozszerzanie dróg oddechowych i łagodzenie chrapania. Wysokiej jakości rozszerzadła nosowe są wygodne i komfortowe i mogą zmniejszyć częstotliwość chrapania. Jeśli jednak próbowałeś już konserwatywnych metod leczenia chrapania i nic z tego nie wyszło, paski rozszerzające do nosa mogą nie być dla Ciebie odpowiednie.

Ablacja tkanek o częstotliwości radiowej

Jedną z powszechnie stosowanych procedur leczenia chrapania jest ablacja tkanek o częstotliwości radiowej. Technika ta polega na termokoagulacji tkanek, dzięki czemu uzyskuje się zlokalizowaną zmianę termiczną o minimalnym wpływie na otaczające tkanki. Technika ta jest od lat stosowana w innych dziedzinach. Resorpcja ablowanej tkanki usztywnia podniebienie miękkie, zmniejszając tym samym jego skłonność do wibracji.

Przeprowadzono prospektywne, randomizowane, kontrolowane badanie dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności tego zabiegu u dorosłych pacjentów z chrapaniem o dużym znaczeniu społecznym. Pacjenci musieli mieć co najmniej 18 lat, częstotliwość chrapania większą niż 50 dB i wskaźnik bezdechów większy niż 15. Z badania wykluczono osoby z nadciśnieniem lub cukrzycą, a także pacjentów, którzy wcześniej przeszli operację usunięcia przyczyny chrapania. Stwierdzono jednak, że większość pacjentów byłaby skłonna poddać się drugiemu zabiegowi ablacji tkanek o częstotliwości radiowej w przypadku nawrotu problemu.

Badanie przeprowadzono po przeglądzie literatury dotyczącej chirurgicznego leczenia chrapania. Dwóch recenzentów niezależnie prześwietliło abstrakty odpowiednich badań, a następnie poprosiło o pełne raporty z tych, które spełniały kryteria. Pierwszorzędnym wynikiem badania była senność w ciągu dnia, a drugorzędnymi wynikami wskaźnik bezdechu-hipopnea i nasilenie chrapania. W drugim badaniu uwzględniono randomizowane badania kontrolowane i badania obserwacyjne, w których opisywano powikłania lub działania niepożądane poza bólem pooperacyjnym. Uwzględniono również badania obserwacyjne, aby sprawdzić, czy wystąpiły jakiekolwiek zagrażające życiu działania niepożądane lub powikłania związane z operacją.

Ustniki

Jedną z korzyści płynących z zastosowania ustnika do chrapania jest fakt, że pomaga on w uzyskaniu dobrego snu. Należy jednak pamiętać, że ustnik nie leczy bezdechu sennego. Należy używać go przez całą noc i postępować zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez lekarza. Ponadto, gdy nie nosisz ustnika, powinieneś przechowywać go w etui. Informacje te nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej opieki medycznej.

Jedną z opcji ustnika do chrapania jest ustnik termoformowalny, znany również jako MAD. Urządzenia te wykonane są z termoplastycznego materiału, który mięknie po umieszczeniu we wrzącej wodzie. Użytkownik wgryza się w tacki, aby stworzyć formę, która idealnie pasuje do jego ust. Ważne jest jednak, aby przymierzyć ustnik przed ugotowaniem go. Idealne dopasowanie powinno mieścić się w granicach kilku milimetrów od ust.

Inną opcją dla chrapiących ustników jest operacja. Jeśli Twój problem jest łagodny lub umiarkowany, ustnik może pomóc. Twój lekarz zdiagnozuje zaburzenie oddychania i wypisze receptę na ustnik dla Ciebie. Urządzenia doustne są bezpieczniejsze niż aparaty CPAP. W przypadku poważniejszych przypadków chrapania, najlepszym rozwiązaniem może być leczenie chirurgiczne. Zabieg ten usuwa migdałki i poszerza drogi oddechowe. Przed poddaniem się zabiegowi powinieneś rozważyć ryzyko i korzyści wynikające z operacji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *