Chrapanie u dziecka po usunięciu trzeciego migdałka – jak sobie radzić?

Chrapanie u dziecka po usunięciu trzeciego migdałka - jak sobie radzić?

Jest wiele rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, jeśli zauważysz, że Twoje dziecko chrapie. Chrapanie jest często objawem bezdechu sennego, a rodzice powinni omówić wszelkie możliwe problemy z pediatrą. Jeśli chrapanie nie ustaje, badania snu mogą pomóc w ustaleniu, czy u Twojego dziecka występuje zaburzenie bezdechu sennego. Twój pediatra i otolaryngolog będą mogli Ci doradzić.

Objawy

Zaburzenia oddychania podczas snu i nawracające anginy to częste skutki uboczne usunięcia trzeciego migdałka. Objawy bezdechu sennego występują częściej u niemowląt, ale obturacyjne chrapanie jest również powodem do niepokoju. Obturacyjne chrapanie może prowadzić do przyrostu masy ciała i problemów behawioralnych, w tym trudności z koncentracją uwagi w ciągu dnia.

Podczas gdy rzadkie chrapanie zwykle ustępuje samo z siebie, chrapanie nawykowe powinno być monitorowane przez rodziców w celu wykluczenia jakichkolwiek podstawowych schorzeń. Lekarz może przeprowadzić badanie snu, aby ustalić, czy dziecko cierpi na bezdech senny i zalecić kolejny krok. Jednak przed zaplanowaniem badania snu rodzice powinni omówić tę kwestię ze swoim pediatrą lub otolaryngologiem.

Chociaż usuwanie migdałków i migdałków jest powszechne u dzieci, wyniki operacji mogą być różne. Zabieg jest stosunkowo prosty i może mieć krótko- lub długoterminowy wpływ na rozwój dziecka. Rodzice powinni jednak pamiętać, że nie ma gwarantowanego lekarstwa na chrapanie, a wiele dzieci z niego wyrasta. Ważne jest, aby zrozumieć długoterminowe konsekwencje operacji przed wyborem leczenia chrapania dziecka.

Przyczyny

Dzieci są bardziej skłonne do chrapania po usunięciu migdałków i migdałków. Chociaż nadal istnieje potrzeba ciągłych badań, niektórzy lekarze uważają, że usunięcie trzeciego migdałka może faktycznie zapobiec chrapaniu u niektórych dzieci. Podczas gdy stan ten jest uroczy, rodzice nie powinni pocieszać swoich dzieci podczas chrapania. Podczas gdy niektórzy rodzice uważają, że ich dzieci są słodkie, gdy chrapią, faktem jest, że może to być w rzeczywistości objaw innego zaburzenia.

W niektórych przypadkach migdałki mogą być chronicznie powiększone bez powodu. Może się tak zdarzyć, ale możliwe jest, że migdałki mogą się trwale powiększyć, ponieważ organizm walczy z infekcjami. Bezdech senny jest kolejnym częstym skutkiem ubocznym tonsillektomii. Stan ten może utrudniać połykanie niektórych pokarmów, a jeśli migdałki są tak duże, mogą powodować problemy w ustach dziecka.

Leczenie

Jeśli Twoje dziecko chrapie, leczenie chrapania po usunięciu trzeciego migdałka jest opcją. Wpływ operacji na łagodne zaburzenie oddychania podczas snu nie jest znany, ale wiele dzieci poddanych operacji ma ten problem. Te trwające badania są pomocną wskazówką. W międzyczasie nie pocieszaj swojego dziecka, jeśli chrapie – możesz myśleć, że to urocze, ale w rzeczywistości może to pogorszyć sytuację.

Chociaż usunięcie trzeciego migdałka może wyleczyć chrapanie u dzieci, proces określania, czy dziecko cierpi na problemy z oddychaniem po trzecim migdałku, nie jest tak łatwy, jak się wydaje. Pediatrzy mogą nie zauważyć chrapania, dopóki dziecko nie wykazuje zachowań hiperaktywnych lub nie jest w szkole. Nauczyciele i inni dorośli, którzy przebywają w tym samym pomieszczeniu co dziecko, mogą zauważyć chrapanie, ale może to być trudne do ustalenia bez odpowiedniej oceny.

Zalecenia

Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń oddychania podczas snu u dzieci są powiększone migdałki. U dzieci po zabiegu tonsillektomii mogą pojawić się problemy z chrapaniem. Chociaż dzieci mogą wyrosnąć z tego stanu, wielu rodziców boryka się z tym problemem przez lata. Lekarz może zasugerować różne sposoby leczenia, w tym leki przeciwzapalne, antyhistaminowe, a nawet aparat CPAP. Jednak te sposoby leczenia nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty i zawsze należy zasięgnąć porady specjalisty medycznego.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma powiększone migdałki, Twój pediatra może zalecić leki obkurczające migdałki. Inne możliwości leczenia chrapania u dzieci to operacja i zmiana diety. Twoje dziecko powinno uzyskać opinię eksperta przed poddaniem się jakiemukolwiek rodzajowi operacji. Chociaż operacja może być konieczna w niektórych przypadkach, powinna być rozważana tylko u dzieci, które mają zdecydowane ryzyko bezdechu. W większości przypadków chrapanie u dzieci ustępuje samoistnie wraz ze zmianą diety w środowisku snu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *