Za co pokochasz botoks?

Botoks to obok kwasu hialuronowego najpopularniejsza substancja wykorzystywana do zabiegów odmładzających. Poznaj działanie toksyny botulinowej.

Botoks to substancja powszechnie stosowana w klinikach medycyny estetycznej w celu usuwania zmarszczek, zwłaszcza tych tworzących się na czole. Toksyna botulinowa to środek służący do poprawy wyglądu twarzy, cieszący się obecnie ogromnym powodzeniem wśród osób korzystających z zabiegów upiększających. Jakim właściwościom zawdzięcza swoją popularność?

Co to jest botoks?

Botoks to potoczna nazwa toksyny botulinowej (jadu kiełbasianego), czyli substancji wytwarzanej przez bakterię Clostridium Botulinum. Jest to najsilniejsza naturalnie występująca trucizna, która prowadzi do porażenia mięśni. Do zabiegów medycyny estetycznej wykorzystuje się ją w mikroskopijnej dawce. Preparat stosowany podczas terapii odmładzającej pozbawiony jest toksycznego działania na organizm. Wykorzystuje się jedynie te właściwości botoksu, które wpływają na rozluźnienie mięśni.

Jak działa botoks na zmarszczki?

Zabieg botoksem nie wymaga znieczulenia (ale można je zastosować). Wykonywany jest przez lekarza i zazwyczaj trwa zaledwie kilkanaście minut. Polega na wstrzyknięciu niewielkiej ilości toksyny botulinowej w wybranych miejscach. Tu bardzo ważne jest doświadczenie specjalisty. Nieprofesjonalne wstrzyknięcie botoksu może skończyć się oszpeceniem twarzy na kilka miesięcy.

Mechanizm działania botoksu opiera się na hamowaniu przewodnictwa impulsu nerwowego do komórki mięśniowej. Substancja ta poraża mięśnie i nerwy oraz blokuje przewodnictwo elektryczne, dzięki czemu skóra staje się rozluźniona i wygładzona. Zastosowanie preparatu zapobiega też powstawaniu nowych zmarszczek mimicznych i pogłębianiu się już istniejących. Dzięki wstrzymywaniu skurczu mięśni w okolicach zmarszczek, skóra nie marszczy się, a bruzdy się nie pogłębiają. Botoks służy przede wszystkim do zabiegów na górną część twarzy. Działa głównie na zmarszczki mimiczne. Toksynę botulinową wykorzystuje się przede wszystkim do wygładzania: zmarszczek pionowych i poziomych czoła oraz „kurzych łapek”.

Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach, efekty zastosowania botoksu na zmarszczki utrzymują się przez około sześć miesięcy. Zabieg można więc powtarzać co pół roku, aby zapewnić skórze perfekcyjny wygląd. Z czasem odstępy pomiędzy zabiegami mogą się wydłużyć, ponieważ skóra pod wpływem botoksu regeneruje się i dłużej pozostaje odmłodzona. Każdy następny zabieg dodatkowo wydłuża czas utrzymywania się efektów.

Specjaliści zalecają łączenie botoksu z innymi zabiegami na twarz, co pozwala na uzyskanie wielowymiarowych efektów. Na przykład dodatkowe zastosowanie wypełniacza (kwasu hialuronowego) umożliwia wymodelowanie twarzy i głębokie nawilżenie skóry. Botoks działa bowiem nieco wysuszająco. Decydując się na zabieg toksyną botulinową, warto skorzystać z rad lekarza i skorzystać z polecanych przez niego zabiegów dodatkowych, aby uzyskać maksymalne efekty.

Szerokie zastosowanie toksyny botulinowej

Toksynę botulinową w medycynie estetycznej wykorzystuje się głównie w zabiegach na twarz, a dokładnie do korekcji zmarszczek. Szczególnie popularny jest zabieg botoksu na czoło. Mniej popularne zastosowania tej substancji to leczenie nadpotliwości oraz niwelowanie zgrzytania zębami (tzw. bruksizm). Botoks wstrzykiwany w niewielkich ilościach w gruczoły potowe „blokuje je” na kilka miesięcy i w ten sposób hamuje nadmierne wytwarzanie potu. W celu leczenia bruksizmu wstrzykuje się toksynę botulinową w mięśnie żwaczowe twarzy. W medycynie ogólnej stosuje się botoks w terapii licznych chorób wynikających z nieprawidłowego napięcia mięśniowego.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat botoksu, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *