Działanie antykoncepcji awaryjnej polega na hamowaniu owulacji, co jest możliwe dzięki zawartości dużej dawki hormonów w tabletce. Jak taka dawka hormonów wpływa na organizm? Skąd można wziąć receptą na tabletkę dzień po?
Jak działa antykoncepcja awaryjna?
W Polsce dostępne są dwa preparaty tabletki dzień po (ang. morning after pills). Różnią się one składem, ale skutek ich działania jest taki sam- hamują owulację, dzięki czemu nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, a więc jej zapłodnienie staje się niemożliwe. Pierwszy z preparatów-Escapelle zawiera dużo dawką hormonu, która jest pochodną progesteronu, mianowicie lewonorgestrelu. Druga z kolei tabletka-EllaOne składa się z octanu uliprystalu oraz substancji pomocniczych. Jest on modulatorem receptorów progesteronowych i podobnie jak lewnorgestrel zapobiega owulacji- a dokładniej opóźnia ją o około 5 dni (dlatego zwana jest też tabletką 120 po, w przeciwieństwie do Escapelle, która działa przez 72h, czyli 3 dni od stosunku). Antykoncepcja awaryjna to metoda zapobiegania ciąży, a nie jej przerywania. Nie jest więc to metoda aborcyjna, a antykoncepcyjna.
Antykoncepcja awaryjna- wpływ na organizm
Duże dawki hormonów zawarte w obu typach tabletek dzień po niewątpliwie mogą oddziaływać negatywnie na organizm i samopoczucie. Antykoncepcja awaryjna- wpływ na organizm często przedstawia się w wystąpieniu takich objawów ubocznych jak min. :
- Wymioty
- Biegunka
- Ból brzucha
- Tkliwość piersi
- Ból i zawroty głowy
Częstym zjawiskiem jest także przedwczesne wystąpienie krwawienia miesiączkowego lub też jego opóźnienie. Zwykle powyższe objawy trwają maksymalnie kilka dni, a ich intensywność jest umiarkowana. W przypadku nasilonych objawów, które nie ustępują po podaniu środków przeciwbólowych należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Recepta tabletka dzień po
W Polsce dostęp do tabletki dzień po może wydawać się utrudniony, a w rzeczywistości zdobycie jej nie jest aż takie trudne. Recepta tabletka dzień po to recepta, którą może wypisać każdy lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu- a więc nawet lekarz rodzinny. Jeżeli mamy pełne zaufanie do lekarza ginekologa, do którego zwykle uczęszczamy, warto najpierw skonsultować się z nim. Oceni on ryzyko wystąpienia ciąży i jeśli okaże się wysokie może przepisać tabletkę po. Często niestety pacjentki spotykają się z decyzją odmowną. Antykoncepcja awaryjna jest bowiem tematem delikatnym i zgodnie z klauzulą sumienia lekarz może odmówić przepisania jej, a farmaceuta zrealizowania recepty. W pierwszym przypadku można skorzystać ze stron internetowych, które za niewielką opłatą umożliwiają konsultację z lekarzem, który po zebraniu odpowiednich informacji i krótkim wywiadzie przepisze tabletkę. Zwykle nie trzeba z nikim rozmawiać- wystarczy wypełnić formularz, zapłacić odpowiednią kwotę, a po kilku chwilach otrzymamy kod do recepty. Co natomiast jeśli to farmaceuta odmawia zrealizowania recepty? Najlepszym rozwiązaniem jest szukanie apteki, w której pracownik nie powoła się na klauzule sumienia i wyda nam lek. Jeśli natomiast nie ma takiego miejsca w okolicy można sprawdzić, czy antykoncepcja awaryjna jest dostępna w jednej z aptek online. Niestety nawet jeśli uda nam się zamówić tabletkę po w internecie to i tak czas do przyjęcia jej będzie zwiększony niż jeśli byłaby ona dostępna stacjonarnie. Dobrym pomysłem więc może wydawać się zaopatrzenie w tabletkę po będąc na wakacjach zagranicznych, w których jest ona łatwo dostępna, bez recepty. Można także zapytać wcześniej swojego lekarza rodzinnego lub ginekologa o to, czy antykoncepcja awaryjna stanowi dla niego problem natury moralnej.
Jak często można stosować tabletkę dzień po?
Antykoncepcja awaryjna- wpływ na organizm może być bardzo negatywny. Zaleca się jej stosowanie tylko w wyjątkowych okolicznościach. W pozostałych przypadkach w celu zapobiegania ciąży należy stosować inne rekomendowane metody, które w znacznie mnieszym stopniu obciążają organizm.
Podobne tematy